Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου 2017

ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ ΑΙΓΑΛΕΩ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ

Πρεμιέρα την Κυριακή, με το μεγάλο παιχνίδι ΑΙΓΑΛΕΩ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ!
17 Φορές με γηπεδούχο το Αιγάλεω, έχουν βρεθεί οι δυο ομάδες για τα πρωταθλήματα της Α', Β', Γ', Δ' Εθνικής.
10 νίκες για τους γηπεδούχους, 3 ισοπαλίες και 4 νίκες για τον ΦΩΣΤΗΡΑ είναι ο συνολικός απολογισμός και τέρματα 32-17 για τους γηπεδούχους.

2011-12  ΑΙΓΑΛΕΩ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ  1-0
  • Το 1977 ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ κέρδισε μέσα στο Αιγάλεω με 3-2 σε ένα ανεπανάληπτο παιχνίδι. Να σημειωθεί ότι το Αιγάλεω ήταν πρωτοπόρο (σε απόσταση αναπνοής ήταν η Κόρινθος) και το παιχνίδι ήταν μόλις 3 αγωνιστικές πριν την λήξη του πρωταθλήματος. Τελικά, πρωταθλητής ήταν το Αιγάλεω. Τα γκολ σε αυτό το ματς για τον ΦΩΣΤΗΡΑ πέτυχαν οι: Μπάκης, Κοτσάνος, Βιβλιοδέτης.

Παράδοση στην Γ' Εθνική!
  • Παράδοση εις βάρος του Αιγάλεω στην Γ' Εθνική έχει ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ. Την περίοδο 1994-95 νίκησε στο Αιγάλεω 0-1 με γκολ του Μάκη Ράπτη, ενώ το άλλο ματς έγινε στο Αίγιο (τιμωρημένο το γήπεδο Ταύρου) όπου ο ΦΩΣΤΗΡΑΣ νίκησε με 4-0 με γκολ των Τόγιακιτς, Ράπτη, Λαζάρου, Γιάκαλου.
  • Την περίοδο 2008-09 ο φονέας ξανανίκησε μέσα στο Αιγάλεω 0-2 με γκολ των Ζαχαρόπουλου και Δημόπουλου, ενώ το παιχνίδι του Ταύρου ''κόλλησε'' στο 0-0